Dyrektywa w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko wprowadza nie tylko zakaz popularnych patyczków do uszu, słomek, sztućców czy mieszadełek do napojów – w sumie na „czarnej liście” znajduje się 9 produktów objętych zakazem wprowadzenia do obrotu. Nowe przepisy wprowadzają również wymogi w zakresie oznakowania, zmniejszenia stosowania czy produkcji określonych produktów. Nie każdy plastikowy produkt zostanie objęty nowymi obostrzeniami prawnymi. Punktem wyjścia, czy dany produkt powinien zostać objęty nowym reżimem prawnym, powinna być ocena, czy spełnia on przesłanki uznania za „produkt jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych”.
Blog kancelarii Eversheds Sutherland, na którym piszemy o otoczeniu prawnym wytwarzania, sprzedaży, promocji i utylizacji produktów konsumenckich. Omawiamy kierunki zmian w prawie konsumenckim i ich wpływ na biznes m.in. w kontekście "Nowego ładu dla konsumentów" KE. Poruszamy kwestie regulacyjne związane z pełnym cyklem życia produktu - od pomysłu przez wprowadzenie do obrotu, działania promocyjne, dystrybucję, handel międzynarodowy, relacje z konsumentami, w tym sprawy związane z rękojmią, gwarancją i odpowiedzialnością za produkt przez prawo konkurencji, utylizację i recykling produktów oraz zgodność działalności biznesowej z regulacjami i najlepszymi praktykami dotyczącymi ochrony środowiska. Odnosimy się również do zagadnień związanych z prawnymi aspektami doboru marki produktu oraz egzekwowaniem jej skutecznej ochrony. Serwis tworzą prawnicy zespołu Commercial oraz zaproszeni goście.
Zapisz się na newsletter. Zostaw nam adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę. Do subskrybentów bloga w pierwszej kolejności trafiać będą również przygotowywane przez nas materiały specjalne.