Już wiemy, że Polska nie dotrzyma terminu na wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, wyznaczonego na 5 stycznia 2023 r. Prace rozpoczęte w 2021 r. nadal pozostają w zawieszeniu. Natomiast coraz bliżej do wdrożenia w Polsce tzw. systemu kaucyjnego. W jego ramach wybrani przedsiębiorcy będą mieli obowiązek m.in. pobierania od konsumentów zwrotnej kaucji przy sprzedaży produktów w butelkach i puszkach. Produkty będą musiały posiadać odpowiednie oznakowanie, a wysokość kaucji nie będzie mogła przekroczyć 2 zł.
Zmniejszenie ilości odpadów to jeden z głównych celów budowania tzw. gospodarki obiegu zamkniętego. Zarówno unijny, jak i polski legislator wprowadza coraz więcej narzędzi pomagających zmaterializować ten cel. Unijne przepisy wprowadzające tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta (tzw. „ROP”), powinny zostać wdrożone w Polsce do 5 stycznia 2023 r. Jednak prace nad polskim projektem ustawy implementującej ROP zostały zamrożone w sierpniu 2021 r. Rząd natomiast intensyfikuje prace nad innym narzędziem mającym zmniejszyć ilość śmieci - systemem kaucyjnym. Zgodnie z najnowszym projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawą o odpadach, nad którym pracuje Ministerstwo Środowiska i Klimatu, systemem kaucyjnym mają zostać objęte takie przedmioty jak:
- butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3l, w tym ich zakrętki i wieczka wykonane z tworzyw sztucznych;
- butelki szklane wielkokrotnego użytku o pojemności do 1,5l;
- puszki aluminiowe o pojemności do 1l.
Podmioty o powierzchni 200 m2 i mniejszej będą musiały, co najmniej pobierać kaucję. Natomiast na zasadzie dobrowolności będą mogły również odbierać opakowania oraz opady opakowaniowe i tym samym zwracać kaucję. Natomiast sklepy detaliczne i hurtownie o powierzchni powyżej 200 m2 będą musiały obowiązkowo pobierać kaucję oraz ją zwracać.
Na podmioty o powierzchni powyżej 2000 m2 został nałożony dodatkowy obowiązek - prowadzenia na własny koszt, z wyłączeniem opakowań objętych systemem kaucyjnym, selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych po produktach w opakowaniach, które znajdują się w ofercie handlowej tej jednostki.
Podmioty, które sprzedają produkty w opakowaniach (zarówno w detalu, jak w obrocie hurtowym), będą musiały przekazywać w miejscu sprzedaży informacje o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w zakresie:
1) dostępnych systemów zwrotu, zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych,
2) właściwego postępowania z odpadami opakowaniowymi,
3) znaczenia oznaczeń stosowanych na opakowaniach.
Natomiast wszystkie podmioty, które uczestniczą w systemie kaucyjnym, będą musiały umieścić w widocznym miejscu informacje na temat:
1) warunków i trybu zwrotu pustych opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego
2) możliwości zwrotu pobranej kaucji.
Powyższy projekt wprowadza również wzór oznakowania produktów objętych systemem kaucyjnym. Dodatkowo przepisy wskazują, że maksymalna wysokość opłaty w systemie kaucyjnym nie może przekroczyć 2 złotych. Jednak szczegółową wysokość kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań określi dopiero rozporządzenie wykonawcze.
System kaucyjny prowadzi tzw. „podmiot reprezentujący”, czyli spółka akcyjna mającą siedzibę na terytorium kraju, utworzona przez wprowadzających napoje lub reprezentujące ich związki pracodawców lub izby gospodarcze. Projekt określa szczególne wymogi dla spółki akcyjnej, będącej podmiotem reprezentującym. Są to wymogi np. odnośnie akcjonariatu lub wysokości kapitału zakładowego. Działalność podmiotów reprezentujących jest regulowana. Do prowadzenia systemu kaucyjnego niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia wydawanego w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw klimatu. Wniosek powinien być złożony przynajmniej na 6 miesięcy przed rozpoczęciem działania systemu kaucyjnego. Zezwolenie wydaje się na czas nie dłuższy niż 10 lat.
Projekt nowelizacji jest na etapie prac przedsejmowych w Komitecie do Spraw Europejskich. Według informacji płynących z Ministerstwa utworzenie systemu kaucyjnego może trwać do 24 miesięcy po opublikowaniu ustawy.
Blog kancelarii Eversheds Sutherland, na którym piszemy o otoczeniu prawnym wytwarzania, sprzedaży, promocji i utylizacji produktów konsumenckich. Omawiamy kierunki zmian w prawie konsumenckim i ich wpływ na biznes m.in. w kontekście "Nowego ładu dla konsumentów" KE. Poruszamy kwestie regulacyjne związane z pełnym cyklem życia produktu - od pomysłu przez wprowadzenie do obrotu, działania promocyjne, dystrybucję, handel międzynarodowy, relacje z konsumentami, w tym sprawy związane z rękojmią, gwarancją i odpowiedzialnością za produkt przez prawo konkurencji, utylizację i recykling produktów oraz zgodność działalności biznesowej z regulacjami i najlepszymi praktykami dotyczącymi ochrony środowiska. Odnosimy się również do zagadnień związanych z prawnymi aspektami doboru marki produktu oraz egzekwowaniem jej skutecznej ochrony. Serwis tworzą prawnicy zespołu Commercial oraz zaproszeni goście.
Zapisz się na newsletter. Zostaw nam adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę. Do subskrybentów bloga w pierwszej kolejności trafiać będą również przygotowywane przez nas materiały specjalne.